Dxomark یکی از بزرگ ترین مراجع تخصصی دوربین در جهان است که کارش بررسی دقیق دوربین گوشی های هوشمند و دوربین های عکاسی است . 

گوشی اکسپریا زد 5 ، پرچمدار فعلی گوشی های شرکت سونی ، در بررسی هایی که توسط این مرجع بر رویش انجام شد ، موفق شد با کسب امتیاز مجموع 87 به صدر جدول برترین گوشی های هوشمند از نظر دوربین صعود کند .

Dxomark یکی از بزرگ ترین مراجع تخصصی دوربین در جهان است که کارش بررسی دقیق دوربین گوشی های هوشمند و دوربین های عکاسی است . 

گوشی اکسپریا زد 5 ، پرچمدار فعلی گوشی های شرکت سونی ، در بررسی هایی که توسط این مرجع بر رویش انجام شد ، موفق شد با کسب امتیاز مجموع 87 به صدر جدول برترین گوشی های هوشمند از نظر دوربین صعود کند .برای مشاهده ی امتیازات به دست آمده توسط دوربین گوشی اکسپریا زد 5 در سایت Dxomark اینجا کلیک کنیدهمان طور که دیدید گوشی اکسپریا زد 5 شرکت سونی و گوشی گلکسی اس 6 اِج پلاس شرکت سامسونگ هر دو در صدر جدول برترین گوشی ها از نظر دوربین با امتیاز مجموع 87 هستند ، اما با این حال دوربین اکسپریا زد 5 برتر است ، دلیل آن هم این است که اکسپریا زد 5 در ریز امتیازات دارای امتیازات بیشتری است . گلکسی اس 6 اج پلاس در بخش عکس برداری به امتیاز 87 و در بخش فیلم برداری به امتیاز 85 دست یافت ، در حالی که اکسپریا زد 5 موفق شد امتیاز 88 را در بخش عکس برداری و امتیاز 86 را در بخش فیلم برداری بدست بیاورد .

پس در نهایت اکسپریا زد 5 توانست هم در بخش عکس برداری و هم در بخش فیلم برداری صاحب بالاترین امتیاز شود و در مجموع عنوان برترین دوربین گوشی جهان را از نظر Dxomark در سال 2015 بدست آورد .

اما این را نباید فراموش کنیم که هم اکنون با وجود به روز رسانی های جدیدی که سونی برای برنامه ی دوربین اکسپریا زد 5 داده است ، عملکرد آن بهتر شده است .


نا گفته نماند که اکسپریا زد 5 مجهز به سنسور 23 مگاپیکسلی IMX300 است که در کنارش یک لنز مدل G با گشودگی دیافراگم f/2.0 نیز حضور دارد . طبق گفته ی سازنده ی محصول ، دوربین این گوشی هوشمند می تواند در 3 هزارم ثانیه فوکوس کند و عکس بگیرد که باعث شده در ضمینه ی سرعت عکس برداری با اختلاف زیادی نسبت به دیگر دوربین گوشی ها ، برترین در جهان باشد . همچنین گفته شده که قابلیت زوم تا 5 برابر با کم ترین میزان افت کیفیت را این گوشی دارد . لازم به ذکر است که سنسور دوربین این گوشی نیز همچون گذشته توسط خود شرکت سونی ساخته شده است ، همچنین گوشی های ال جی جی 4 ، سامسونگ گلکسی اس 6 ، اس 6 اِج ، اس 6 اِج پلاس و نوت 5 ، نکسوس 5 ایکس و 6 پی ، هواوی میت 8 و پی 8 و ... و ... و ... بسیاری از پرچمداران دیگر برند ها نیز از سنسور های دوربین ساخته شد توسط سونی استفاده می کنند .